Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama 
Ana Sayfa  
 
Müzeler ve Örenyerleri


Yerel etkinlikler

Fotoğraf Galerisi

Çankırı Türküleri

VII. Geleneksel Ilgaz Dağı Küçükhacet Tepe (2546) tırmanışı gerçekleştirildi.

Birincisi 29 Ekim 2005 tarihinde yapılan ve Valiliğimiz Cumhuriyet Bayramı 88.Yıldönümü Kutlamaları arasında yer alan Ilgaz Dağı Küçükhacet  Cumhuriyet  Tırmanışı'nın yedincisi 30 Ekim 2011 Pazar günü Çankırı Bölgesinden 15, Zonguldak Bölgesinden 11, Kastamonu Bölgesinden 2 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilmiş olup davetimiz üzerine Kastamonu Bölgesinden de 28 sporcu Batı Rotasını kullanarak etkinlikte yer almışlardır.

Çankırı ve Zonguldak grupları 1580 m. rakımdaki Ilgaz Mülayim Yaylasında buluşarak güneyden tırmanışa geçmişler, Kastamonu ve Sakarya grupları ise 1875 m. deki Ilgaz Doruk Mevkiinde buluşarak batıdan etkinliğe başlamışlardır.

Bulutların altında başlayan etkinlik ilerleyen saatler ve irtifayla birlikte günlük güneşlik bir havada ve bulutların üzerinde devam etmiş, saat 12.00 sularında bütün grupların zirveye ulaşmasıyla coşkulu bir buluşmaya dönüşmüştür.

Bir müddet dinlenen gruplar bir araya gelerek Saygı Duruşunu takiben coşkulu bir şekilde İstiklal Marşını seslendirmişler ve hatıra fotoğrafı çektirmişlerdir.

dikten sonra vedalaşarak inişe geçmişlerdir. 08.00 da başlayan faaliyet 16.00 da tekrar Mülayim Yaylasına dönülmesiyle sona ermiş olup grubumuz 17.30 da Çankırı’ya gelmiştir.

Çankırı ve Zonguldak grubuna Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kemal KARATATAR, Kastamonu ve Sakarya gruplarına ise Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Klubü Başkanı Ziver KAPLAN liderlik ve rehberlik yapmışlardır.

Ilgaz Dağlarının İlimiz turizm potansiyeli açısından önemli konumunu gündemde tutmayı da hedefleyen etkinlik 15-60 arası yaş grubundaki katılımcılarının tamamının zirveye ulaşmasıyla damaklarda bıraktığı lezzet ve “Yenisi ne zaman?” sorularıyla hatıralarımız arasında yerini almıştır.

  • Cumhuriyet Tırmanışı
  • Cumhuriyet Tırmanışı

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1812 kez gösterilmiştir.